Senos buitinės technikos ir elektronikos atliekų išvežimą organizuoja ir vykdo:
UAB Kaunakiemis, www.kaunakiemis.lt/, tel. +370 641 99000
UAB Žalvaris, www.zalvaris.lt/, tel. 8 800 00 653
Kodėl elektronikos atliekų negalima mesti į buitinių atliekų konteinerį?
Vis dažniau smulki elektros ir elektroninė įranga kartu su kitomis šiukšlėmis atsiduria buitinių atliekų konteineriuose. Žmonės meta į konteinerius ne tik elektrinius virdulius, plaukų džiovintuvus, laikrodžius, žaislus, TV pultus, mobiliuosius telefonus, skaičiuotuvus, bet ir elektrinius dantų šepetėlius ar elektronines cigaretes bei kitus buityje naudojamus smulkius prietaisus. Namuose esantys smulkūs elektronikos prietaisai veikia baterijomis ar akumuliatoriais, kurių sudėtyje yra sunkiųjų metalų. Nors šios pavojingos medžiagos būna tik nedideliais kiekiais, jos gali patekti į aplinką (gruntą, vandenį ar orą) ir ją užteršti. Pagrindinės elektros ir elektroninės įrangos atliekų keliamos grėsmės yra gamtinių išteklių išeikvojimas ir pavojingų medžiagų patekimas į aplinką. Elektronikos atliekos neturėtų būti laidojamos sąvartynuose ar deginamos ir, jei naudota įranga netinkama tolesniam naudojimui, ji turėtų keliauti į perdirbimą.
Gyventojai nenaudojamą smulkią elektros ir elektroninę įrangą gali priduoti visose didžiausių mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, pardavėjų prekybos vietose, gamintojų ir importuotojų įrengtose atliekų surinkimo vietose ar savivaldybių įsteigtose didelių gabaritų atliekų aikštelėse.
Elektros ir elektronine įranga laikytini:
visi prietaisai, kuriems veikti reikalingas elektros tinklas, baterijos arba elektromagnetiniai laukai. Taip pat – tie prietaisai, kurie skirti kurti, perduoti, išmatuoti tas sroves bei laukus. Buitinės technikos ir kitos elektronikos atliekų pavyzdžiai: šaldytuvai ir šaldikliai, skalbimo mašinos, drabužių džiovintuvai, indaplovės, mikrobangų krosnelės, elektriniai šildymo prietaisai, dulkių siurbliai, lygintuvai, skrudintuvai, smulkintuvai, kompiuteriai, spausdintuvai, kopijavimo įranga, mobilieji telefonai, radijo aparatai, televizoriai, vaizdo kameros, vaizdo grotuvai, lempos, vejos pjovimo ar kitų sodo darbų įrankiai, grąžtai, pjūklai, žaislai ir kt.
Buitinės technikos ir kitas elektronikos atliekas vartotojas gali:
- nemokamai elektros ir elektroninės įrangos atliekas priduoti atliekų surinkimo aikštelėse bei į specialias, gamintojų ir importuotojų įsteigtas, elektronikos atliekų priėmimo vietas;
- priduoti į bet kurią elektronikos platinimo vietą, jei tos atliekos yra tos pačios paskirties kaip platintojų parduodami gaminiai. Taip pat elektroniką, kurios išoriniai matmenys (≤20cm) galima priduoti į didesniuose prekybos centruose (≥400m²) esančias surinkimo dėžes;
- išsikviesti elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkytojus, kad jie patys išsivežtų nebenaudojamą buitinę techniką.
Buitinės technikos ir elektronikos atliekų išvežimas gyventojams:
Seną, sugedusią, nenaudojamą buitinę techniką ir elektroniką surenka ir išveža utilizavimui. Registruotis buitinės technikos ir elektronikos atliekų išvežimui galima paskambinus telefonu arba internetu užpildžius išvežimo anketą. Užsiregistravus internetu, darbo valandomis su jumis susisieks įmonės, kuri atsakinga už atliekų išvežimą, atstovai.
Išvežimui paruošti prietaisai privalo būtų atjungti nuo sistemos (elektros srovės, vandentiekio, dujotiekio). Užregistravę stambios buitinės technikos išvežimą, būtinai įsitikinkit ar namuose nesusikaupė smulkių elektronikos prietaisų, kuriuos galima išvežti kartu su stambia technika.